Blogia
Supralunar

Verbs llatins conjugats I

 Formes de l’indicatiu present i imperfet de la forma activa dels verbs de la 1a, 2a, 3a i 4a conjugació.

Enunciats:
1a conjugació. Verb amo. Amo, amas, amare, amavi, amatum.
2a conjugació. Verb habeo. Habeo, habes, habere, habui, habitum.
3a conjugació. Verb duco. Duco, ducis, ducere, duxi, ductum.
4a conjugació. Verb audio. Audio, audis, audire, audivi, auditum.

Present d’indicatiu

 

1a conjugació

2a conjugació

3a conjugació

4a conjugació

Singular

1a

2a

3a

Amo

Amas

Amat

Amamus

Amatis

Amant

Habeo

Habes

Habet

Habemus

Habetis

Habent

Duco

Ducis

Ducit

Ducimus

Ducitis

Ducunt

Audio

Audis

Audit

Audimus

Auditus

Audiunt

Plural

1a

2a

3a

 

Pretèrit imperfet d’indicatiu

 

1a conjugació

2a conjugació

3a conjugació

4a conjugació

Singular

1a

2a

3a

Amabam

Amabas

Amabat

Amabamus

Amabatis

Amabant

Habebam

Habebas

Habebat

Habebamus

Habebatis

Habebant

Ducebam

Ducebas

Ducebat

Ducebamus

Ducebatis

Ducebant

Audiebam

Audiebas

Audiebat

Audiebamus

Audiebatus

Audiebant

Plural

1a

2a

3a

 

Futur imperfet d’indicatiu

 

1a conjugació

2a conjugació

3a conjugació

4a conjugació

Singular

1a

2a

3a

Amabo

Amabis

Amabit

Amabimus

Amabitis

Amabunt

Habebo

Habebis

Habebit

Habebimus

Habebitis

Habebunt

Ducam

Duces

Ducet

Ducemus

Ducetis

Ducent

Audiam

Audies

Audiet

Audiemus

Audietus

Audient

Plural

1a

2a

3a

¿Y esta publicidad? Puedes eliminarla si quieres
¿Y esta publicidad? Puedes eliminarla si quieres

10 comentarios

abraham -

for mai rebeld princess

jose mateo -

give me moral give me etica
sexi jose lu waticonteiaaaaaa woo o ooo o o

hey -

hey alumna wats aaaaaaap xdxd

alumna -

me gustaria ver traducciones de los verbos

af -

eeee m puedo kedar nbarasa x la orega? aiuda plis xd :S

fgh -

pero no era birgen la maria?¿
una falsa eso es lo k es tsss

yisus -

nasi kristiano pk judios habian muxos. waticonteia

dfghfsgsfdgf -

hey i am maklemore respetame x favor :(
waticonteiaaaaa woo o o oooo

hey -

brotheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer

Un estudiant -

Moltes gràcies, està molt bé, però li falta la 3/4 (mixta)
¿Y esta publicidad? Puedes eliminarla si quieres